>

Jan Karski to jedna z najważniejszych postaci w historii II wojny światowej. Był polskim bojownikiem ruchu oporu, który z narażeniem życia ostrzegał świat o okrucieństwach popełnianych przez Hitlera. Doceniono go za męstwo i odwagę, gdy ostrzegał swoich rodaków o tym, co dzieje się pod nazistowską okupacją, a następnie uciekł z Polski, by ostrzec Europę, Amerykę i ostatecznie Wielką Brytanię.Jan Karski miał ogromny wpływ na historię, ponieważ przez dziesięciolecia po jej zakończeniu pomagał kształtować zachodnie postrzeganie II wojny światowej.

O działalności Jana Karskiego

Jan Karski, właściwie Jan Romuald Kozielewski, urodził się 24 czerwca 1914 r.1
w Łodzi w rodzinie rzemieślnika Stefana Kozielewskiego oraz Walentyny z Burawskich Kozielewskiej. Swoją przygodę z dyplomacją rozpoczął jeszcze podczas studiów, podczas praktyk konsularnych w Czerniowcach, Bukareszcie, Opolu oraz III Rzeszy. Od 1936 był stażystą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Pracował w placówkach dyplomatycznych (w Genewie oraz Londynie). Dzięki pracy za granicą mógł poszczycić się dobrą znajomość języka francuskiego, angielskiego i niemieckiego - właśnie ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków obcych Polskiego Państwa Podziemne powierzyło mu pracę jako emisariusz.

Jan Karski symbol walki z okupantem

Podróżując do Francji przez Słowację zostaje aresztowany przez Gestapo. W więzieniu w Preszowie podejmuje próbę samobójczą - był torturowany, nie chciał ujawnić informacji powierzonych mu przez polskie podziemie. Przeżył i został przewieziony do szpitala w Nowym Sączu. Tam skontaktował się ze Związkiem Walki Zbrojnej, na którego polecenie Polska Partia Socjalistyczna organizuje jego ucieczkę . Po prawie roku ukrywania się m.in w Warszawie, rozpoczyna dalszą działalność. To była właśnie jego najważniejsza misja rozpoczęła się w 1942 roku.

W 1942 roku Karski poinformował swoich zachodnich sojuszników o eksterminacji Żydów. Przedstawił raporty i jako świadek zaalarmował brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Anthony ' ego Edena oraz przedstawicieli brytyjskich mediów aby rozpoczęli działania w kierunku powstrzymania Holokaustu. W 1943 roku, tuż po zniszczeniu warszawskiego getta, Karski miał spotkanie z prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Niestety - te rozmowy nie przyniosły rezultatów, a alianci nigdy nie wyruszyli na pomoc.

Po wojnie Jan Karski został na emigracji w Stanach Zjednoczonych, tam studiował nauki polityczne i uzyskał doktorat na Georgetown University w Waszyngtonie. Tam też przez następne czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu.

Jan Karski głosem sprawiedliwości

Jan Karski w swoim dorobku ma bardzo dużo nagród. Otrzymał tytuł "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata", do tego aż osiem uczelni polskich i zagranicznych przyznało mu doktoraty honoris causa. Był kawalerem Orderu Orła Białego a nawet otrzymał tytuł honorowego obywatela Izraela.

kim byl jan karski
Dodany przez @admin · 12-10-21

Ostatnie komentarze